Gordon High School Rodeo Day #1 Results
Bareback Riding
1 Ty Richardson, Ainsworth-62
2 Trey Seevers, North Platte-58
3 Cade Svboda, Ord-57
4 Tyrel Rieker, Lexington-51
Barrel Racing
1 Jayde Atkins, Broken Bow-17.938
2 Megan Turek, St Paul-18.079
3 Macey VonHeeder, Ainsworth-18.255
4 Sydney Adamson, Cody-18.348
5 Rachael Calvo, Bassett-18.356
6 Libby Winchell, Scottsbluff-18.359
7 Brook Jamison, Ashby-18.375
8 Lexie Lowery, Burwell-18.418
9 Adeline Hobbs, Mitchell-18.437
10 Bailey Brown, North Platte-18.441
Boys Cutting
1 Mark Kasperbauer, Spalding-73
2 JT Bradley, Brewster-72
3 Chase Miller, Broken Bow-70
4 Ty Bass, Brewster-69.5
5 Kaine Stokey, Sutherland-69
6 Josh Powers, Arthur-65
7 Mason Ward, North Platte-64
8 Lucas Troyer, Beemer-63
Breakaway Roping
1 Bailey Brown, North Platte-2.700
2 Breann Becker, Hastings-3.220
3 Maura Christen, Elwood-3.300
4 Libby Winchell, Scottsbluff-3.310
5 Abby Meidell, Harrison-3.500
6 Jaylynn Ravenscroft, Nenzel-3.580
7 Peyton Crowder, Fort Lupton, CO-3.690
8 Danielle Wray, Ord-3.810
9 Brittni McCully, Mullen-3.940
10 Mataya Eklund, Valentine-4.010
Bull Riding
1 Mason Ward, North Platte-66
Girls Cutting
1 Shania Macomber, Whitman-73
2 Jayde Atkins, Broken Bow-72
3 Morgan Kessler, Callaway-71
4 Concey Bader, Palmer-69
5 Makenna Johnson, North Platte-68
6 Kesha Degroff, Broken Bow-67
7 Maddee Doerr, Creighton-66.5
8 Grace Wilson, Omaha-66
9 Ashton Troyer, West Point-65
10 Savannah Jordan, Harrisburg-63
Goat Tying
1 Libby Winchell, Scottsbluff-6.900
2 Jayde Atkins, Broken Bow-8.120
3 Mataya Eklund, Valentine-8.200
4 Riata Day, Fleming, CO-8.320
5 Linzie Van Horn, Page-8.420
6 Talli Pokorny, Bartlett-8.550
7 Britney Brosius, Hyannis-8.730
8 Mable McAbee, Ansley-9.080
9 Rachael Calvo, Bassett-9.130
10 Amy Schmitz, O’Neill-9.280
Pole Bending
1 Adeline Hobbs, Mitchell-21.270
2 Riata Day, Fleming, CO-21.510
3 Madison Haun, Torrington, WY-21.616
4 Hannah Harwager, Stapleton-21.754
5 Brooke Becker, Hastings-21.888
6 Lexie Lowery, Burwell-21.969
7 Sydney Hollenbeck, Winner, SD-22.089
8 Makenna Johnson, North Platte-22.146
9 Brook Jamison, Ashby-22.167
10 Britney Brosius, Hyannis-22.319
Saddle Bronc Riding
1 Brock Henry, Rushville-50
2 JW Schroder, Taylor-44
Steer Wrestling
1 Ryan Cox, North Platte-6.570
2 Landan Fear, Sutherland-6.590
3 Justin Hilliker, Gordon-7.010
4 Gage Haake, Stapleton-9.380
5 Cauy Pokorny, Stapleton-9.560
6 Michael Benscoter, Valentine-9.640
7 Cole Hewett, Dunning-11.510
8 Ty Chasek, Mitchell-11.510
9 Cole Retchless, Bridgeport-11.680
10 Cody Darnell, Gordon-13.270
Tie Down Roping
1 Cody Henderson, Alliance-10.370
2 Mitchell Tucker, North Platte-10.650
3 Chase Miller, Broken Bow-11.380
4 Grant Turek, St Paul-11.660
5 Ryan Koenig, Ewing-12.420
6 Hadly McCormick, Scottsbluff-12.490
7 Ty Milleson, Dunning-12.900
8 Gus Franzen, Kearney-13.210
9 Cody Darnell, Gordon-13.530
10 Talon Mathis, Atkinson-13.600
Boys All Around – Ty Richardson, Ainsworth NE
Girls All Around – Jayde Atkins, Broken Bow NE